1. Jak zaczęła się Twoja przygoda z padlem?
Kiedy w 2012 roku powstał w Wilanowie – w klubie Sinus pierwszy kort do gry padla, pracowałem tam jako trener tenisa.
Mogłem na bieżąco obserwować zainteresowanie kolegów- doskonałych tenisistów- tą nową dyscypliną sportu. I ja również dałem się namówić Rafałowi Chacia do gry. Jestem mu wdzięczny za to, że zachęcał mnie bym spróbował tej jednej z najlepszych według mnie aktywności sportowych na świecie:)… no może poza canyoningiem. W roku 2014 wziąłem udział w moim pierwszym turnieju padla, organizowanym na Stadionie Narodowym. Angażując się coraz bardziej w tę dyscyplinę sportu, grałem dużo i często ze znajomymi w Barcelonie czy z hiszpańskimi amatorami.
2. Jesteś jednym w pierwszych trenerów padla w Polsce. Jakie wskazówki miałbyś dla osób, które zaczynają grę? Na co przede wszystkim muszą zwrócić uwagę?
Duży wpływ na spokojne, mocne uderzenie piłki ma prawidłowe przygotowanie do zagrania. Jeśli chodzi o techniczny aspekt – ważne podczas gry jest usztywnienie nadgarstka. Warto pierwsze kroki stawiać z osobami, które zajmują się nauką gry lub są doświadczonymi zawodnikami. Padel to prosta dyscyplina sportu, jednak należy na początku unikać sytuacji, w której przyzwyczaimy się do nawyków, które będą trudne do poprawienia. Najważniejsze jednak by zawsze cieszyć się tą prostą i przyjemną grą.
3. Czy w padla może grać każdy?
Jest to sport zdecydowanie dla każdego. Warunkiem koniecznym jest chęć ruchu i odwaga do poznania czegoś innego i nowego. Podczas gry w padla można się zmęczyć, ale także podczas spokojniejszej gry, spędzić miło czas ze znajomymi lub przyjaciółmi, ponieważ jest to gra, w której do rozegrania regularnego meczu potrzeba czterech graczy. Treningowo można wprowadzać różne wariacje – do gry wystarczą nawet dwie osoby.
Szeroki wachlarz rakiet do padla pozwala dzieciom rozpocząć przygodę sportową już w wieku ok. 5 lat. W ofercie znajdziemy też lżejsze rakiety dla starszych dzieci oraz kobiet. Dużą popularnością padel cieszy się w deblach, w których wiek pary osiąga od + 110 lat w górę :).
4. Jak często wskazany jest trening, aby grać dobrze i swobodnie czuć się na korcie?
Gra w padla jest prosta, zdecydowanie jest to jedna z najłatwiejszych gier rakietowych. Technika nie jest skomplikowana, a najważniejsze jest to, że ma niski próg wejścia. Od pierwszych zajęć można rozgrywać już piłkę. Żeby doskonalić grę zalecam szczególnie na początku stosunek 1:1 między treningiem a meczem. W meczu ciężej o samokontrolę i zdecydowanie pojawia się więcej błędów. Dlatego warto poświecić trochę czasu na trening. Po kilku miesiącach trening stanowi już dodatkową kwestię, poprawiającą detale lub grę taktyczną. Podsumowując – żeby rozwijać umiejętności, dobrym rozwiązaniem jest zagranie jednego treningu oraz jednej gry towarzyskiej/meczu w ciągu tygodnia.
5. Czy mógłbyś podzielić się wskazówkami dotyczącymi sprzętu do gry w padla?
Bardzo chętnie podzielę się informacjami na temat sprzętu, aczkolwiek przyznaje się, że nie jestem w tym ekspertem. Na początku powinno się zwrócić uwagę na dobranie odpowiedniej rakiety, a także obuwia. Rakiety można dobrać pod względem wagi, jak również rozmiaru i wyważenia. Dla lepszej kontroli i lepszej możliwości manewru, warto zacząć od rakiety z balansem na rączkę lub takim, który jest pośrodku. Obuwie przede wszystkim dobrane powinno być pod kątem podeszwy. Nie musi to być but do padla, zdecydowanie nadaje się obuwie do tenisa z nawierzchni ceglanej i jest ich dużo większy wybór. Oczywiście przy doborze rakiet i obuwia warto zwrócić uwagę na kolor, powszechnie wiadomo ze kolor ma znaczenie ;). Piłki na początku najlepiej stosować używane, gdyż wolniej latają po korcie i dzięki temu jest więcej wymian, co z kolei przekłada się na pozytywne fluidy w grze. Dla osób bardziej zaawansowanych, które szukają więcej mocy w rakiecie, polecam już te bardziej topowe modele z wyważeniem na główkę.
Mam nadzieję że choć trochę przybliżyłem zainteresowanym temat padla.
Bardzo dziękuję za rozmowę i do zobaczenia na kortach. Namawiajcie rodziny, znajomych do gry w tę dającą wiele frajdy aktywność- tak, aby nasza padlowa społeczność ciągle się rozwijała!